Повчання 19

Авва Доротей “Повчання та Послання” Повчання 19.

dorotei_5РІЗНІ КОРОТКІ ВИСЛОВИ

Авва Доротей говорив, що той, хто покладається на власний розум чи на свій розсуд, не може слухатися ближнього ані наслідувати його добрий вчинок.

Говорив також: ми – пристрасні, тож анітрохи не можемо довіряти своєму серцю, адже криве правило і пряме викривить.

Говорив також: хто не зневажить усіх речей, слави і тілесного спокою, а водночас і самовиправдання, той не може ні відсікти своїх забаганок, ні позбутися гніву та скорботи, ні заспокоїти ближнього.

Говорив також: не велике діло не судити того чи співчувати тому, хто перебуває в скорботі і підкоряється тобі; але велике діло – не судити того, хто тобі перечить, не мстити йому із пристрасті, не погоджуватися з тими, хто його осуджує, і радіти разом з тим, кого визнали за кращого від тебе.

Іще сказав: не вимагай любові від ближнього, бо той, хто вимагає її, бентежиться, коли її не зустріне; але краще ти сам вияви любов до ближнього, і заспокоїшся, і таким чином приведеш і ближнього до любові.

Іще сказав: хто вчинить діло, угодне Богові, на того неодмінно прийде спокуса, адже спокуса або передує всякому доброму ділу, або приходить після нього; та й те, що робиться заради Бога, не може бути твердим, якщо не буде випробуване спокусою.

Іще сказав: ніщо так тісно не поєднує людей між собою, як те, коли вони співрадіють (одне одному) в тому самому і мають однаковий напрям думок.

Іще сказав: не гордувати подаянням ближнього є ділом смиренномудрості; і треба приймати це (подаяння) з вдячністю, хоча б воно було мале та незначне.

Іще сказав: якщо мені трапиться яке-небудь діло, то мені приємніше вчинити за радою ближнього, хоч би й випало зіпсувати це діло, проте за його радою, аніж і добре виконати його, вчинивши за своєю волею.

Іще сказав: у всякому ділі добре самому дбати про те мізерне, чого потребуєш, бо не корисно в усьому бути заспокоєним.

Іще сказав: у всякому ділі, яке мені траплялося, я ніколи не бажав забезпечуватися людською мудрістю: а, що б там не було, я завжди чиню згідно з моїми силами і все поручаю Богові.

Іще сказав: хто не має своєї волі, той завжди виконує своє бажання. Оскільки такий не має свого бажання, то, що б не сталося, він зі всього буває задоволений, і так виходить, що він завжди виконує свої бажання; адже він не хоче, щоб діла чинилися так, як він бажає, а хоче, щоб вони були так, як будуть.

Іще сказав: не личить кому-небудь виправляти брата в той самий час, коли він грішить проти тебе; та й іншим часом не треба чинити це для того, щоб помститися за себе.

Говорив також: не чини зла навіть на жарт; адже трапляється, що хтось спочатку, жартуючи, чинить зло, а потім, і не хотячи, ним захоплюється.

Говорив також: не слід бажати позбутися пристрасті для того, щоб уникнути скорботи, яка приходить від неї, але з абсолютної ненависті до неї, як сказано: «Ненавистю повною я зненавидів їх, вони ворогами мені стали» (Пс. 138, 22).

Говорив також: неможливо комусь розгніватися на ближнього, якщо серце його спершу не вознесеться над ним, якщо він не принизив його і не поставив себе вищим від нього.

Говорив також: прикметою того, що хтось добровільно чинить пристрасть, є його збентеження в той час, коли його викривають чи виправляють з неї. А без збентеження переносити викриття, тобто напоумлення, є прикметою того, що хтось був переможений пристрастю або вчинив її з незнання. Богові ж нашому належить слава на віки віків. Амінь.

Залишити відповідь