Повчання 23

Теодор Студит “Повчання для подвижництва монахам”

starec_51. Опирайтеся ворогу, що здіймає пристрасті.
2. Старші допомагайте молодшим.
3. Скільки то разів було…
підійметься пристрасть, але станете супроти неї з молитвою, і все затихне.
4. Тож не сумуйте, – Господь близько.

1. Дійте, діти мої кохані, дійте, панове мої та владики, дійте проти підступів диявола, проти щоденно спрямованих супроти вас нападів його, проти вогню пожадливості, проти затьмарення журбою, проти ризикованої переміни місць, проти змія заздрості, проти нестримних недоречних балачок і насмішливості, проти всілякої пристрасті, що вам протистоїть і протиборствує.

2. Допомагайте перші останнім, сильні немічним, випробувані випробовуваним, збагачені плодами духовними, біднішим за них, досвідчені початківцям, давнішні недавнім, допомагайте, руку подавайте, словом наставляйте, вказуйте на краще, надихайте на пожиточне, щоб усі ми спаслися.

3. Пригадайте, скільки проминуло літ діяння вашого, скільки і яких спокус зазнавали до нинішнього дня! Пригадай собі кожен, скільки разів ти був охоплений спокусою, знесилювався, знемагав духом; потім раптом сили набирався, настрою благого, міцності, духу живодайного і піднесення від слова настанови, чи молитви братської; потім знову подвиг – і зміцнення владною силою Божою. Так само буде й у наступному часі життя вашого в подвижництві, та більше того, перейдемо “во¬гонь і воду” і вийдемо “на простір” безпристрастя (Пс. 66,12).

4. Отож, нехай ніхто не засмучується, ніхто хай не занепадає духом. Один одному будемо допомагати, втішати один одного й надихати до любові та терпіння і дбати про виконання заповідей Божих. І Господь наш Ісус Христос, правдивий Бог наш, надія безнадійних, підтримка падаючих, лікар хоруючих, Який товаришувати готовий прямуючим і полегшити труди їхні, і взагалі кажучи – надія всіх кінців землі і тих, що на морі далеко, – нехай пристосує й вирівняє дорогу вашу, нехай допоможе вам в усіх справах і подвигах у вірному поступі вашому до звершеного спасіння і досягнення міста, де оселі Його.

Залишити відповідь